Anasayfa Ürünlerimiz Yoğurt
YOĞURT

Binlerce yıldan beri Türk ülkelerinde işlenen yoğurt, toplumumuzun beslenmesinde önemli yeri olan bir süt ürünüdür. Güneşoğlu yoğurt, sabahtan akşama kadar günün her saatinde yenebilecek, her yaşta hemen hemen herkes için uygun olan harika bir gıdadır.

Yoğurt yağları eritiyor, açlığı bastırıyor, cildinizi canlandırıyor…

Sabahleyin kahvaltıdan sonra yenen yoğurt, sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların çalışmasına yardım eder. Güneşoğlu yoğurt, her yaş grubu için besleyici, sindirimi kolay bir gıdadır. Aynı zamanda yoğurt bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besindir. Rahat bir uyku için de yoğurt yiyebilirsiniz.

Sağlıklı hayvanlardan sağılıp yabancı tat ve koku ile yoğurt bakterilerini engelleyici madde içermeden, en hijyenik şartlar ve soğutma koşulları sağlanarak özel araçlar ile +4 derecede ve en kısa sürede fabrikalarımıza gelen sütler, Güneşoğlu'nda doğal, katkısız ve hijyenik üretimle farklı bir lezzete ulaşır. Evaporatörlere alınan süt, burada koyulaştırılarak suyun sütten uzaklaştırılması sağlanır. Daha sonra süt yağının yüzeyde toplanmaması ve yoğurda eşit olarak dağılması için homojenizasyon işlemi uygulanır. Isıtılarak pastörize edilen süt, yoğurt oluşumunu sağlayan bakterilerin faaliyeti için 43 ile 45 dereceye kadar soğutulur. Toplu halde aşılanarak mayalanan süt ambalajlanarak pıhtılaşması için inkübasyona bırakılır. Bu işlemin ardından 10 derecenin altına soğutulan yoğurt 4 derecelik depolarda 1 gün bekletildikten sonra satışa sunulur. Yoğurdun tüketilinceye kadar 2-3 hafta ömrü vardır.

Güneşoğlu Homojenize Yoğurt Grupları
Kaymaklı Ürün Grupları