MERAK ETTİKLERİNİZ
 • Ne tür kalite belgeleriniz var? Bu belgeleri nerelerden aldınız?
 • Kuruluşumuzun kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemi, TSE tarafından belgelendirilmiş ISO 9001 ve ISO 22000 standartlarına uygun olarak yönetilmektedir.

  Taze kaşar peyniri, Beyaz peynir, Yoğurt ve Ayran‟da TSE‟ye uygunluk belgelerimiz mevcuttur. Kuruluşumuz 2011 yılından itibaren KASCERT tarafından Helal belgesi ile sertifikalanmıştır.

 • Ürünlerinizde en çok dikkat ettiğiniz husus nedir?
 • Ürünlerimizde gıda güvenliğini sağlayacak tüm önlemleri kontrol altında tutarak her zaman aynı kalitede üretim gerçekleştirip müşterilerimize ulaştırma çabası içindeyiz

 • Gıda güvenliği için çalışanlarınıza ne gibi hijyen tedbirleri alıyorsunuz?
 • Güneşoğlu ailesi olarak sosyal sorumluluk bağlamındaki faaliyetlerimiz şu ilkeler ışığında yürütülmektedir: Tüm çalışanlar 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçirilir. Bulaşıcı bir hastalığa yakalanan personel tedavisi bitene kadar üretimde çalıştırılmaz. Her zaman temiz iş elbiseleri ile çalışmaları sağlanır. İş elbiseleri iş yerinde yıkanır, her çalışanın kirli ve temiz eşyaları için ayrı dolapları mevcuttur. Lavabolar fotosellidir sıcak su akmaktadır, kullanılan el yıkama sabunu dezenfektanlıdır. Kişisel temizlik kurallarına uygunlukları her gün kontrol edilir. Üretime personel giriş çıkışları kontrollüdür, tuvaletler, soyunma odaları, yemekhane üretimden ayrı yerdedir. Her üretime girişte ayaklar ve ellerin dezenfeksiyonu için turnikeli sistemler mevcuttur. Üretim alanlarında bone, kolluk, eldiven, maske gibi koruyucu malzemeler kullanılır. Bütün bu kurallara iş yerine gelen ziyaretçiler de uyar. Çalışanlara temizlik ve hijyen konularındaki eğitimler sürekli olarak güncellenerek verilir.

 • Pastörize ve UHT süt arasındaki fark nedir? Siz ürünlerinizi hangi tür sütten elde ediyorsunuz?
 • Çiğ sütün hastalık yapıcı mikroplarını öldürmek için uygulanan ısıl işleme pastörizasyon denir. Pastörize sütte zararlı olmayan bir takım mikroorganizmalar kalır. UHT işleminde ise tüm mikroorganizmalarla onların uyuyan formları(sporlar) öldürülür. Pastörizasyonda 65°C ve üzeri sıcaklık uygulamaları yapılırken UHT de 135°C ve üzeri sıcaklık uygulaması yapılır. Bizim Bütün ürünlerimiz pastörize süt ve kremadan elde edilir.

 • Ürünün bozulma süresini neler belirler? Ürünün raf ömrünü neler belirler?
 • Pastörize ürün gruplarında ürünün soğuk zincirinin hiçbir yerde kırılmaması gerekir. Üzerindeki raf ömrü orijinal ambalajı açılmamış soğuk zinciri bozulmamış uygun koşullarda taşınmış ve saklanmış ürünler için geçerlidir. Orijinal ambalaj açıldıktan sonra birkaç gün içinde tüketilmesi gerekir yoksa bozulma meydana gelir. Açıldıktan sonraki bozulma zamanı buzdolabının koşuluna ve saklama şekline de bağlıdır. Pastörize ürün grubu ne kadar kısa zamanda tüketilirse o kadar çok tazeliğini ve lezzetini korur. Orijinal ambalajı açılıp şarküteride satılan ürünlerde, market tarafından ürüne ikinci bir ambalajlama işlemi yapıldığı için reyonun temiz olmasına, satışçı hızlı olan temizlik ve sıcaklık konusuna dikkat eden marketlerden ürün alınması gerekir.

 • Kalsiyum ve yarayışlılığı yüksek protein oranı en fazla olan aynı zamanda diğer süt ürünlerinin içinde en ucuz olan ürün hangisidir? Neden?
 • Lor peyniri Peynir altı suyundan üretilir. Peynir altı suyu, kalsiyum ve peynirden kaçan serum proteinleri bakımından çok zengindir. Serum proteinleri vücudun kolay kullanabildiği yarayışlılığı yüksek proteinlerdir.

 • 1 kg yoğurt, kaşar, beyaz peynir, ayran kaç litre sütten elde edilir?
 • Lor peyniri Peynir altı suyundan üretilir. Peynir altı suyu, kalsiyum ve peynirden kaçan serum proteinleri bakımından çok zengindir. Serum 1 kg kaşar 10,5-11 litre, 1 kg beyaz peynir 5,6 litre, 1kg yoğurt 1,6 litre, 1litre ayran 700 ml sütten elde edilir.

 • Taze kaşar peynirini nasıl üretiyorsunuz?
 • Pastörize edilmiş süte, peynire istenilen yapı,tat,aroma veren peynir kültürü ilave edilerek sütün asitleşmesi sağlanır.Peynir pıhtısını oluşturan maya ilavesinden sonra ,pıhtı kırılarak ısıtılır.Haşlama asitliğine geldiğinde peynir suyundan uzaklaştırılıp kaşar haşlama makinesinde sıcak tuzlu suda haşlanarak taze kaşar peyniri oluşur

 • 9. Köy peyniri , kültürlü beyaz peynir ve klasik peynir arasındaki fark nedir.?
 • Pastörize edilen süte kalsiyum, maya ve kültür ilave ederek elde ettiğimiz peynir kültürlü beyaz peynirdir. Sadece kültür katılmadan diğer tüm işlemleri aynı olan peynir köy peyniridir. Pastörize etmeden düşük sıcaklık uygulaması yapılmış (termizasyon) sütten yapılan peynir klasik peynirdir. Pastörize süt kullanılmadığı için klasik peynirler 90 günlük olgunlaştırma yapılmadan piyasa verilmez.90 gün sonunda peynirde istenen yapı,tat ve aroma oluşur,istenmeyen bakterilerin faaliyeti durur.

 • Evde yaptığımız yoğurtlar çabuk ekşime yapıyorken çabuk bozuluyorken neden sizin yaptığınız yoğurtlar daha uzun sürede ekşiyor ve kolay kolay bozulmuyor?
 • Evde yoğurt yaparken genelde tekrar tekrar aynı yoğurttan mayalama yapılır. Mayalama sıcaklığı ve mayalama koşulları bizim koşullarımız kadar kontrollü olamaz. Zamanla içindeki aroma ve ekşime yapan maya ile yapı veren mayanın oranı aynı olur. Biz yoğurt yaparken aroma ve yapı mayasını ayarlayarak, her seferinde yenisini hazırlayarak kullanıyoruz. Çok kısa sürede ekşimeyen mayaları tercih ediyoruz. Aynı zamanda dolumu pozitif steril hava ile şartlandırılmış odalarda otomatik dolum makinelerinde doldurup hemen kapağını kapatarak hijyenik koşullarda yapıyoruz. Daha sonrada sıcaklık kontrol sistemi olan odalarda bekletip hızlı soğutma odalarında hızlıca soğutuyoruz.

 • Evde yapılan yoğurtlar daha gevşek ve sulu oluyorken sizin yaptığınız yoğurtlar nasıl sert kaşık kaşık alınabilecek gibi oluyor?
 • Biz yoğurtlarımızı direk sütten yapmıyoruz sütü pastörize ettikten sonra düşük sıcaklıkta düşük basınç altıda tutup suyunu uçuruyoruz. Sütün suyunun 1/3‟ünü uçurup koyulaştırdıktan sonra yoğurt yapıyoruz.

 • Bazı yoğurtlar kaşık batırıldığında çok çabuk sulanıyorken bazıları daha geç sulanıyor neden?
 • Bizler Güneşoğlu olarak doğal yoğurt yapıyoruz tabii olarak da yoğurda kaşık batırıldığında yoğurt sulanır hiç sulanma olmaması bir hile göstergesidir. Kullanılan maya türü sulanma miktarını değiştirir. Sünme, uzama yapan mayalar kullanıldığında sulanma az olur.

 • Tereyağınızın bu kadar aromatik olmasının sebebi nedir?
 • Güneşoğlu tereyağları peynir altı suyuna kaçan krema ile sütten alınan krema karıştırılıp pastörize edilerek üretiliyor. Tereyağımızın yoğun aromalı olmasının sebebi üretim şekliyle alakalıdır.

 • Eritme tipi peynir nasıl yapılan peynirdir?
 • Eritme peynirleri sürülebilir ya da dilimlenebilir yapıda üretilir. Sürülebilir peynirler beyaz peynir, kaşar peyniri, teleme (taze ham peynir),krema ya da tereyağı, süt tozu gibi süt ürünlerinin bir ya da bir kaçını emülsifiye edici tuzlar (peynir ve yağları parçalayıp birleştiren) yardımıyla pişirilmesi sonucu elde edilir. Dilimlenebilir eritme peynirleri teleme içerisine süt proteini ve emülsüfiye edici tuzlar ilave edilerek pişirilir.

 • Ürünleriniz neden pahalı?
 • Süt üreticilerden toplanıp toplama merkezlerine getiriliyor. Burada ön analizleri yapılıp uygun olanlar soğutulup depolanıyor. Buradan sıcaklığı muhafaza edilerek fabrikaya naklediliyor. Fabrikada diğer analizleri yapılarak kabul edilen sütler filtreden geçirilip temizlendikten sonra hemen işleme alınıyor ya da tekrar soğutulup depolara alınıyor. Buradan alınan sütler ürün çeşidine göre pastörizasyon ve homojenizasyon gibi işlemlerden geçirilerek ürüne işleniyor. Üretimde kullanılan her malzeme, makine, boru hatları her üretim öncesi ve sonrası temizlenip dezenfekte ediliyor. Üretimin her aşamasında teknik çalışanlar tarafından kontrol edilip laboratuarlarda analiz ediliyor. Bitmiş ürünler ambalajlanıp soğuk depolarda muhafaza edilip yine soğutuculu araçlarla müşterilere ulaştırılıyor. Bütün bu işler için işçilik, ambalaj, taşıma, enerji, analiz giderleri ile diğer alt yapı giderleri (işletme suyunun, havanın ve buharın şartlandırılması, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri, haşere-kemirgen mücadelesi, personel eğitimleri, sağlık kontrolleri, bakım onarım giderleri, vs) ile arıtma ve atık uzaklaştırma giderleri ürünlerin maliyetini etkiliyor.